Українська Греко-католицька Церква | Францискани греко-католики
Чин Братів Менших (Фундація Всіх Святих Серафимського Чину)
28 листопада 2023

Святкування 800-річчя затвердженого Уставу Чину Братів Менших (Францисканів)

Цього року францисканська спільнота в усьому світі переживаю дуже важливі ювілеї, тісно повязані з особою святого Франциска з Ассізі. Перший ювілей це ювілей затвердження Уставу Чину Братів Менших. Папа римський Гонорій ІІІ у 1223 році буллою Sollet Annuere затвердив спосіб життя Чину Братів Менших.

Важка ця мова? Тоді тепер простіше. Всі монахи живуть за окресленими правилами, наприклад як у армії; є там свій режим а без нього армія не армія а якесь посміховисько. Подібно і у чернечій общині, є там свій порядок, так би мовити свої правила співжиття, свій кодекс. Є різні роди військ, є різні роди цернецтва. Якщо хто виконує цей кодекс і міститься в його межах то живе в спільноті, якщо ні, то може бути усунений із спільноти. Власне такий кодекс чернечого співжиття запропонований святим Франциском був затверджений папою Римським 800 років тому.

В Україні є чимало чернечих спільнот, котрі живуть за правилами своїх засновників, наприклад: Василіяни, Студити, Редемптористи, Салезіяни, а також десь при кінці ми, францискани. Чому при кінці? Та тому що ми називаємось: Чин Братів Менших. Чому Менших? Бо наш засновник хотів бути слугою всіх. Йому це вдалось у великій мірі тим часом нам, його послідовникам в різній мірі; кому може і в більшій мірі та комусь точно в меншій мірі. Так чи інакше його прекрасні, бо живі відносини з Ісусом Христом мають превеликий вплив на усіх нас, послідовників св. Франциска.

У день затвердження Уставу Чину Братів Менших, 28 листопада, браття францискани східного обряду зібрались на урочисту Вечірню і Утреню, підчас якої дякували Богові за дар чернечого покликання та просили про нові покликання до священства та чернецтва. Поміж Вечірнею та Утренею був урочисто прочитаний Устав Чину Братів Менших; першим і останнім читав Устав – протоігумен, відтак усі брати відповідно до єрархічного і вікового рангу у Чині.

Вартим уваги є сам Устав, який складається з 12 розділів, у яких ведеться мова про внутрішній і зовнішній порядок життєдіяльності ченців; як брати повинні жити між собою і як повинні жити з людьми у світі. Сам Устав, за ініціативи о. Арсенія Валіхновського, був вигравіруваний на латунних листах і знаходиться у церкві св. ап. Петра, біля престолу св. Франциска. Можна усім приступити і прочитати цей Устав. Запрошуємо до ознайомлення із ним і тебе, читачу.

Повідомив свій чоловік